Jak zostać dobrym Web designerem?

RWDTeoretycznie każdy może zająć się projektowaniem stron internetowych. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z trudności jakie stawia ta branża. W skutek niekompetencji czy braku podstawowej wiedzy na temat tworzenia stron www często trafiamy na strony, w których na pierwszy rzut oka dają się poznać brak doświadczenia i nieprofesjonalność. Zatem zasadnicze pytanie brzmi: jak zrobić to NAPRAWDĘ dobrze?

Stronę internetową zaczynamy od zaprojektowania layoutu, tj. jej szablonu. Oczywiście, aby w ogóle móc tego dokonać należy poznać w czym specjalizuje się firma, dla której wykonujemy zlecenie. W tym temacie nieodzownym hasłem dobrego grafika komputerowego jest identyfikacja wizualna, czyli całość elementów charakterystycznych dla danej firmy. Oznacza to, że aby zaprojektować odpowiedni szablon musimy swobodnie poruszać się wśród kolorów i kształtów identyfikujących daną nam dziedzinę, by następnie połączyć to wszystko w zgrabną, schludną, ale także modną całość.

Następnie przechodzimy do stworzenia struktury www. W tym etapie projektowania należy szczególną uwagę przywiązać do najistotniejszych elementów naszej strony. Poczynając od logo firmy, które musi być czytelne i od razu zauważalne, po unikanie panującego na wielu stronach ciasnego rozmieszczenia poszczególnych elementów. Na stronie nie może oczywiście zabraknąć takich pozycji jak: head, sidebar, content i footer a dodatkowo haseł i zdjęć, o których dodatkowe umieszczenie może poprosić nas klient. Trzeba również pamiętać o odpowiednim wyróżnieniu graficznym nawigacji, która jest jedną z najważniejszych części strony. Następnie, głównie biorąc pod uwagę preferencje naszego zleceniodawcy, rozmieszczamy wszystkie znane nam elementy w przestrzeni.

Grafik komputerowy musi czuć spójność graficzną tego, co zrobił. Konieczne jest, aby zwrócił uwagę na kolory, które dobrał do czcionki tekstu – jaskrawe i nasycone kolory mimo, że niezaprzeczalnie przykuwają wzrok nie wyglądają dobrze. Kojarzą się raczej z brakiem profesjonalizmu i kiczem. Rozmiar czcionki także ma znaczenie dla czytelnego wyglądu naszej strony. Jednym z największym błędów grafików komputerowych jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Strona po brzegi wypełniona zdjęciami, czy takimi składnikami jak np. kalendarz nie jest stroną dobrą. Traci przejrzystość i – moim zdaniem – atrakcyjność. Lepiej postawić na minimalizm, który de facto jest zgodny z najnowszymi trendami, ale też nadaje stronie pewnej elegancji i porządku. Jeśli na stronie panuje chaos, odwiedzający ją nie jest w stanie skupić się na jej walorach.

Nie każdy rodzi się z gustem estetycznym. Można natomiast przyswoić sobie zasady panujące przy projektowaniu ładnej, cieszącej oko strony www. Warto liczyć się z opiniami innych i odznaczać się samokrytycyzmem, a także poszerzać swoją wiedzę o liczne, zamieszczone w sieci poradniki dla grafików komputerowych. Projektowanie stron www wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą, ale wykonalną i nie rzadko ze skutkiem perfekcyjnym.