Nowe przepisy dla sklepów internetowych od 25 grudnia

Tego dnia zaczyna obowiązywać nowe prawo dotyczące dokonywania zakupów na odległość, będące dostosowaniem Polskiego prawa do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r.w sprawie praw konsumentów.

Najważniejsze zmiany:

Obecne przepisy Od 25 grudnia
Kupujący ma 10 dni od otrzymania towaru na odstąpienie od umowy zawartej na odległość. Nowe przepisy wydłużyły ten okres do 14 dni.
Nie było precyzyjnej regulacji, kto ma zapłacić za odesłanie produktu do sklepu co powodowało wiele sporów na linii konsument-sprzedawca Klient ponosi pełne koszty odesłania towaru ale tylko pod warunkiem, że został o tym wcześniej poinformowany. Jeśli sklep zapomni o tym obowiązku to on będzie zmuszony pokryć koszty przesyłki.
Klient ma 2 miesiące od chwili wykrycia wady produktu na zawiadomienie sprzedawcy o chęci skorzystania z rękojmi. Wadę można zgłosić w ciągu roku od jej wystąpienia, nawet jeśli oznaczałoby to załatwianie formalności już poza okresem gwarancyjnym
Reklamując towar niezgodny z umową, klient nie ma prawa od razu domagać się zwrotu pieniędzy. Dopiero gdy naprawa lub wymiana produktu jest niemożliwa, albo ponownie się on zepsuje, przysługuje odstąpienie od umowy i żądanie zwrotu zapłaconej kwoty. Gdy towar ma wadę istotną, konsument ma prawo odstąpić od umowy i zażądać zwrotu pieniędzy, chyba że sprzedawca niezwłocznie wymieni towar na nowy lub natychmiast usunie wadę.
Jeśli w ciągu 6 miesięcy od wydania towaru okaże się, że jest on nie­zgodny z umową, to domniemywa się, że ujawniona wada istniała W dniu zakupu.  Termin wydłużono do 12 miesięcy, jeśli wada ujawni się w tym czasie, sprzedawca musi udowadniać, że wynika ona z winy klienta.
Składając reklamację należy powołać się na ustawę o „szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i niezgodność towaru z umową”. Należy powołać się na ustawę o „prawach konsumenta i rękojmię”.

 

Więcej informacji o nowych przepisach można znaleźć na:

http://www.legalniewsieci.pl/poradnik-internetowego-sprzedawcy.html
Szczegółowy opis wdrożenia nowego prawa dla sprzedawców.

www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl
Poradnik dla kupujących.