Pozycjonowanie stron – podstawy

Pozycjonowaniem strony nazywamy działania mające na celu uzyskania przez naszą witrynę jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach dla danych słów kluczowych. Słowem kluczowym nazywamy pojedynczy wyraz (np. komputery) lub całe frazy (np. komputery multimedialne) które użytkownicy Internetu wpisują w wyszukiwarkę celem odnalezienia interesujących ich informacji.

Pomimo iż pozycjonowanie to trudny i czasochłonny proces którego podejmują się najczęściej wyspecjalizowane firmy możemy samodzielnie dokonać pewnych zmian na stronie które pozwolą zwiększyć nasz ranking w wyszukiwarkach. Działania te to tzw. optymalizacja strony, czyli odpowiednie opisanie wszystkich znaczników w jej kodzie. Potrzebujemy do tego przynajmniej podstawowej znajomości języka HTML.

Tytuł strony – <title></title>

Jest to jeden z najważniejszych znaczników. Nie tylko dlatego, że jest wyświetlany w wynikach wyszukiwania ale też dlatego, iż wyszukiwarki bardzo sobie cenią zawarte w nim słowa kluczowe. Z góry odradzam częsty błąd polegający na wpisywaniu setki słów kluczowych rozdzielonych przecinkami. Ten tekst jest widoczny dla użytkownika więc musi być tak sformułowany aby zachęcał do wejścia. Nie ma sensu przesadzać też z jego długością – wyszukiwarki indeksują tylko początek tytułu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie na samym początku słowa kluczowego aby było najlepiej widoczne i dla ludzi i wyszukiwarek, np:

Kumputery multimedialne – najlepsze sprzęt dla wszystkich – sklep „MobiloPC”

Opis strony <meta name=”description”>

Wprawdzie tekst tu zawarty nie zawsze jest wyświetlany ale warto aby zamieścić tu choć jedno zdanie, tematycznie opisujące treść danej strony. To ważne dla wyszukiwarek.

Słowa kluczowe <meta name=”keywords”>

W tym znaczniku wypisujemy słowa kluczowe po przecinku. W obecnych czasach ma znaczenie marginalne i wiele na nim nie zyskamy ale jeśli będziemy próbowali „oszukać” i umieścimy tu słowa nie związane z tekstem to tylko na tym stracimy.

<h1><h2><h3><h4><h5><h6>

Nagłówki treści – dobrze jest w nich umieszczać słowa kluczowe. Dzięki temu cały tekst na stronie jest estetycznie porządkowany (a więc czytelniejszy dla użytkownika ) i lepiej indeksowany przez roboty wyszukiwarek.

<b><u><i>

Znaczniki pogrubienia, podkreślenia i pochylenia tekstu. Zaznaczają, że zawarte w nich słowo jest wyróżnione a tym samym ma większe znaczenie. Stosujmy dla słów kluczowych.

Alt

Atrybut ten służy do opisywania mi. obrazków na stronie. Wyszukiwarka nie widzi co jest na obrazku ale możemy jej to podpowiedzieć wpisując odpowiedni tekst w ten atrybut, np:

<img src=”adres_zdjecia_komputera.jpg” alt=”komputer multimedialny”>

Doskonałe miejsce do wpisywania słów kluczowych

Tekst

Niezmiernie ważne jest aby cały tekst na stronie był odpowiednio długi i nasycony słowami kluczowymi. Tzn. witryna traktująca cała o komputerach multimedialnych będzie na wyższym miejscu niż strona podróżnicza na której ktoś się tylko chwali w kilku zdaniach, że kupił komputer multimedialny. Nie można też przesadzać z ilością słów kluczowych bo to też może nam zaszkodzić – wystarczy jeśli na ok. 30 zdań powtórzymy dane słowo kluczowe 3 razy (najlepiej w odmianach – komputer multimedialny, komputerach multimedialnych, komputerze multimedialnym)