Rodzaje hostingów i serwerów

Firm oferujących hosting jest obecnie bardzo dużo. Kilka znanych marek cieszy się dużą popularnością , inne kreują wizerunek bardzo solidnej marki , a jeszcze inne kuszą nas niskimi cenami oferowanych usług. Firmy te posiadają w swojej ofercie zazwyczaj kilka typów serwerów lub hostingów, oferują też rejestrację domen, możliwość stworzenia swojej strony internetowej dzięki prostym aplikacjom, czy  dyski wirtualne do przechowywania plików.vps (640x533)

Przedsiębiorcy umożliwiają nam wykupienie następujących rodzajów hostingu :

  • hosting www
  • hosting SEO
  • hosting reseller

Jeśli nasze zapotrzebowanie wymaga większej wydajności i bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na ofertę serwerów dedykowanych lub VPS (Virtual Private Server).

Do najtańszych, a jednocześnie najczęściej wykorzystywanych rodzajów zalicza się hosting WWW. Nazywany jest on także hostingiem współdzielonym lub serwerem wirtualnym. Firma udostępnia nam określoną ilość miejsca na dysku, a także ustala maksymalną ilość danych, jakie mogą być przesłane w danym okresie. Niektórzy dodatkowo wyznaczają limit unikalnych odwiedzin stron, ale w zamian za to np.  nie ograniczają przestrzeni czy transferu. Zostaje nam także zapewnione oprogramowanie serwera, a także zyskamy możliwość stworzenia baz danych i wykorzystania zautomatyzowanych aplikacji ułatwiających np. umieszczanie plików. Takie hostingi wybierają najczęściej klienci, którzy nie potrzebują dużej ilości miejsca na dysku i umieszczają na nim serwisy o małym lub umiarkowanym ruchu.

Hosting SEO to usługa świadczona firmom, które profesjonalnie zajmują się optymalizacją stron internetowych, która służy do uzyskania jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach internetowych. Istotną cechą hostingu SEO jest możliwość uzyskania przez nas kilkudziesięciu, a nawet kilkuset unikalnych adresów IP. Pomaga to zbudować tzw. zaplecze SEO, którego zadaniem jest wypozycjonowanie naszej strony.

Hosting reseller umożliwia nam odsprzedaż wykupionej przez nas części miejsca dla innego użytkownika. Jest on często wykorzystywany przez firmy zajmujące się tworzeniem stron internetowych w celu umieszczenia na hostingu serwisów swoich klientów. Każdy z klientów otrzymuje osobne konto, natomiast właściciel hostingu reseller ma możliwość zarządzania każdym z kont.

Serwer dedykowany stanowi nie miejsce wydzielone na serwerze, lecz komputer, który pełni funkcję serwera. Jest on utrzymywany i przechowywany przez usługodawcę dla konkretnego klienta. Daje to możliwość pełnego zarządzania i dysponowania- sami możemy zainstalować oprogramowanie, przechowywać strony internetowe i aplikacje, a także udostępniać miejsce innym użytkownikom. Jest to jednak spory wydatek w porównaniu do hostingu, gdyż takie serwery posiadają bardziej zaawansowane parametry, dużą przestrzeń i transfer danych.

Serwery VPS (Virtual Private Server)- fizyczne serwery, które zostały podzielone na parę mniejszych, wirtualnych. Klienci otrzymują nieograniczone zarządzanie swoją częścią. Zasoby mocy zależne są od obciążenia serwera i są rozdzielane dynamicznie. Wykorzystują je duże portale internetowe o znacznym ruchu, a także takie, do których działa potrzebna jest niezawodność serwera.

Serwery w chmurze (Cloud server)- tworzą wirtualną przestrzeń dyskową. Oferują dużą niezawodność i elastyczność, a także dostosowanie się do potrzeb klientów. Na razie jednak jest to wykorzystywane przez duże korporacje i rynek e-commerce.

Zanim dokonamy zakupu konta hostingowego lub serwera , trzeba dobrze określić, do czego będzie on przez nas wykorzystywany i czego wymagamy . Jeżeli mamy taką możliwość warto skorzystać z kilkudniowego okresu próbnego.